erp ve crm arasındaki farklar
erp ve crm arasındaki farklar

ERP ve CRM Arasındaki Farklar:Hangisini Kullanmalısınız?

ERP sistemleri ve CRM yazılımları arasında farkı ve iki sistemin faydalarının sizler için derledik.

İş süreçlerini otomasyona dökmek isteyen kurum ve işletmeler ERP ve CRM yazılımlarına ihtiyaç duyarlar. ERP sistemleri kurumların finans, muhasebe, üretim ve dağıtım gibi operasyonel süreçlerini yönetirken CRM yazılımları ürünlerin pazarlanmasının yönetimi, müşterilerle iletişim ve iş süreçlerinin yönetimi ve ürünlerin tüm satış operasyonlarının yönetimini ve planlaması yapar.

Temel iş süreçlerini otomatikleştirmek isteyen işletmeler genellikle iki ana yazılım çözümüne, kurumsal kaynak planlamasına (ERP) ve müşteri ilişkileri yönetimine (CRM) bakar. ERP, şirketlerin finansal ve operasyonel sistemlerini merkezi bir veri tabanına bağlayarak başarılı işler yürütmesine yardımcı olurken, CRM müşterilerin işletmeleriyle nasıl etkileşim kurduğunu yönetmeye yardımcı olur.

ERP Nedir?

ERP bir işletmenin stratejik hedefleri doğrultusunda üretim, satış, tedarik, finans, satın alma gibi tüm iş süreçlerini tek bir sistem üzerinde yönetmeye yarayan yazılımlardır.

Bakınız: ERP nedir?

CRM Nedir?

CRM (Müşteri İlişkiler Yönetimi), bir işletmenin müşterileri ile olan iş süreçlerinin tümünü yönetmeye ve planlamaya yarayan yazılımdır.

İlk olarak satış gücü otomasyonu olarak ortaya çıkan CRM, çağrı merkezleri ve müşteri hizmetlerinin ortaya çıkmasından sonra müşterileri elde tutma, müşteriler ile alışverişi geliştirme ve yeni müşteriler kazanmak için tüm bu süreçleri yönetmek için CRM yazılımları ortaya çıktı.

Bakınız: CRM Nedir?

ERP ve CRM Arasındaki Farklar

ERP ve CRM arasındaki, farkları aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

ERPCRM
Finansal YönetimSatış Takibi
Sipariş YönetimiPazarlama
Üretim YönetimiMüşteri Hizmetleri
Tedarik Zinciri YönetimiMüşteri Yönetimi
Depo Yönetimi
Satın Alma Yönetimi
ERP ve CRM farkı

ERP mi CRM mi?

İşletmenizin tüm operasyonel verilerini yönetmek istiyorsanız ERP, müşteri süreçlerini yönetmek istiyorsanız CRM yazılımını tercih edebilirsiniz.

Bakınız:Erp Hangi Alanlarda Kullanılır?Faydaları Nelerdir?

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın